Sasvim jednostavno pitanje, ali ipak tema o kojoj bi se moglo polemisati unedogled.
Trebam li preskakati doručak? Da li je doručak najbitniji obrok u toku dana? Da li preskakanjem doručka mogu smršati? Zašto je preskakanje doručka bolje?
Surfajući internetom, možete naići na različite vrste informacija, zbog čega možete postati još više zbunjeni i izgubljeni nego što ste bili prethodno.
Odgovor na ovo pitanje zapravo zavisi od pojedinca, njegovog stila života, navika, energetskog balansa i još mnogih drugih faktora, uključujući i njegove želje i ciljeve kojima stremi.
Dakle, pokušaću pojednostaviti i postaviti jednostavne kriterije na osnovu kojih bi svako mogao da zaključi da li mu je potreban doručak ili ne.
Stalno preskačem doručak, ne mogu se natjerati da ga pojedem. Šta da radim?
Ako niste osoba koja voli da doručkuje i nikada to niste bili, nema razloga da se osjećate krivim, time što ga preskačete.
Dosadašnja istraživanja nisu dokazala da izostanak doručka ima negativne posljedice na zdravlje, pod uslovom da se ostatkom dana unose potrebni nutrijenti i energija (kalorije).
Ovdje se radi o vašim navikama i načinima koji „vama“ pašu i olakšavaju da vodite zdrav i balansiran stil života.
Doručak je samo jedan obrok u toku dana, a cjelokupna šira slika koju trebate da sagledate je kako izgleda vaša ishrana u toku cijelog dana, sedmice ili mjeseca?
Šta možete popraviti u svojoj svakodnevnoj rutini kako biste ostvarili bolje dugoročne rezultate, i da li je uvođenje doručka u tu rutinu najbolje rešenje?
Mogu li smršati preskakanjem doručka?
Ako gledate sa aspekta mršavljenja, preskakanje doručka bi moglo pomoći, samo ako ste sa ostalim obrocima na cjelokupnoj dnevnoj bazi u kalorijskom deficitu i to određen period vremena.
Mršavljenje se događa jedino kada ste u kalorijskom deficitu, odnosno kada unosite manje kalorija nego što trošite. To je ključni faktor za gubitak kilograma i bez kalorijskog deficita gubitak kilograma je nemoguć, što ga čini osnovnom komponentom koju morate kontrolisati kako biste postigli željene rezultate.
Preskakanje doručka, periodično gladovanje (engl. intermitting fasting), preskakanje večere i sve ostale slične strategije trebate, ustvari, posmatrati kao alate restrikcije. Ove metode mogu pomoći u održavanju konzistentnog kalorijskog deficita, koji je neophodan za dugoročno postizanje ciljeva u gubitku težine.
Radije, postavite sebi pitanje da li vam odgovara preskakanje doručka u skladu sa postizanjem deficita i da li je to nešto čega bi se mogli pridržavati dugoročno.
Da li je doručak najbitniji obrok dana?
Izreka da je „doručak najbitniji obrok dana“ dolazi iz uvjerenja da nam pruža potrebno esencijalno gorivo kojim startamo naš metabolizam, te da smo, takorekući, u prednosti da se nosimo sa svime što nam predstojeći dan donosi.
Ako nismo u mogućnosti da pojedemo doručak, nešto možda nije u redu, ili postoji rizik da “narušimo metabolizam”. Kako se često kaže, doručak je bitan jer nas priprema za uspješan dan.
Nedavne studije koje su provele ankete na 30 000 odraslih osoba su ukazale da su mišljenja i navike oko doručka podijeljene i da najmanje 15% ispitanika regularno preskače doručak, dok mnogi i dalje vjeruju da je doručak jako bitan obrok dana.
Intervalni postovi (eng. intermitting fasting) koji su u zadnjih nekoliko godina postali jak trend podstiču ljude na preskakanje upravo ovog obroka u većini slučajeva.
O čemu se tu, sada, radi?
Moje mišljenje je da moramo sagledati i promjene stila života i navika koje su uslijedile, jer ako ustajete ranije i provodite vrijeme po cijeli dan na nogama, onda doručak definitivno može puno značiti.
Nekada je većina ljudi radila u fabrikama gdje su poprilično aktivno provodili svoje vrijeme i trošili puno više energije. Po tome, mislim, da je jasno zašto su možda, došli do zaključka kako je doručak izuzetno bitan obrok.
U današnje vreme, iako ovo ne važi za sve, mnogi provode puno više vremena sjedeći u kancelarijama i vozeći automobile. Ovakav način života dovodi do smanjene fizičke aktivnosti i, samim tim, i do manje potrebe za energijom.
Da li je doručak najvažniji obrok dana, kao što sam se odmah na početku izrazila je tema za raspravu, ali zaista, važnost doručka varira od osobe do osobe.
Faktori, kao što su metabolizam, stil života, navike ishrane i preferencije, kao i specifični ciljevi koje imate igraju veliku ulogu. Hormoni, pogotovo, signali gladi i sitosti (grelin i leptin) i vaš ustaljen bioritam definitivno su uključeni u ovu igru.
Mogu vam reći da doručak sigurno ima prednosti za nas, koji počinjemo dan rano i aktivno.
Za sebe mogu reći da mi je izuzetno važno doručkovati i rijetko ga preskačem zbog svojih performansi u teretani i svih ostalih aktivnosti tokom dana.
Isto tako, ako pomaknem doručak kasnije što mi se zna desiti s vremena na vrijeme, imam poteškoće da unesem sve preostale kalorije i makronutrijente predviđene za taj dan. Pomalo se nađem u situaciji da budem primorana da ih unosim kasnije kroz veće obroke i užine, čime remetim svoju rutinu ishrane.
S druge strane, moj suprug ima skroz obrnutu situaciju. Za njega je doručak noćna mora i apsolutno ga ni ne pokušava uvesti u svoju rutinu. Negov prvi obrok je nekoliko sati kasnije, i ta rutina mu savršeno odgovara. On je tip osobe koji većinu svojih kalorija i nutrujenata unosi u večernjim satima.
Kvalitet prije vremena – Kvalitet obroka, a ne vrijeme kada se jede je ključan. Nutritivno bogat doručak može biti koristan, ali jutarnji obrok bogat šećerom i siromašnim hranljivim materijama možda nije povoljan i najbolje riješenje.
Zaključno, iako doručak može biti važan za neke osobe, to nije pravilo koje važi za sve. Potrebno je slušati svoje tijelo i uzeti u obzir cjelokupnu sliku ishrane i ciljeva koje želite postići.